ROZPORZĄDZENIE EMIR – WYMOGI ZABEZPIECZENIA RYZYKA KREDYTOWEGO DLA TRANSAKCJI BILATERALNYCH

Miejsce: Hotel Marriott Warszawa

16.03.2016

ROZPORZĄDZENIE EMIR

 WYMOGI ZABEZPIECZENIA RYZYKA KREDYTOWEGO

 DLA TRANSAKCJI BILATERALNYCH

 

Ostatnim wymogiem EMIR, który będzie wdrażany w 2016 roku, jest wymóg zabezpieczania ryzyka kredytowego dla transakcji bilateralnych. Ma on minimalizować ryzyko powtórzenia kryzysu kredytowego po upadku Lehman Brothers, a dodatkowo w zamierzeniu regulatorów ma stworzyć dodatkowe bodźce do przejścia na system centralnego rozliczania transakcji pochodnych OTC w CCP.

Nowe wymogi oznaczają istotne restrykcje nakładane na umowy wsparcia kredytowego (Credit Support Annex), podpisywane obecnie w relacjach bilateralnych: obowiązkowa będzie obustronna wymiana Initial Margin, Threshold dla Variation Margin będzie przymusowo wyzerowany. Wprowadzone zostaną dodatkowe restrykcje na aktywa, które mogą być przekazane jako zabezpieczenie oraz szczegółowe wymogi dotyczące procesów zarządzania ryzykiem kredytowym.

Nowe wymogi obejmą podmioty finansowe (FC) i systemowo istotne podmioty niefinansowe (NFC+) – co oznacza, że transakcje zawierane na rynku międzybankowym oraz między bankami a funduszami inwestycyjnymi, ubezpieczycielami itp. będą wiązać się ze znacznie wyższymi wymogami zabezpieczenia. Wpłyną one również na dokumentację – ISDA rekomenduje wdrażanie nowej dokumentacji („Standard CSA”), który zasadniczo zmienia mechanizmy wymiany zabezpieczeń między stronami (m.in. przez wprowadzenie obowiązkowej wymiany Variation Margin w wielu walutach – podobnie jak to ma miejsce w CCP).

Wymogi mają obowiązywać, zgodnie z rekomendacją BCBS/IOSCO oraz propozycją ESMA, od września 2016 r. Z drugiej strony ESMA nie opublikowała dotychczas ostatecznej wersji aktów wykonawczych (RTS) w tym zakresie. Biorąc jednak pod uwagę uzgodnienia między regulatorami unijnymi i amerykańskimi, fakt, że w USA wymogi te są już w trakcie wdrażania (na podstawie finalnych, obowiązujących już wymogów) oraz istotne negatywne implikacje dla globalnego rynku finansowego w przypadku braku harmonizacji wdrażania po obu stronach Atlantyku, szanse na istotne opóźnienie terminu wdrożenia w UE są niewielkie. Oznacza to, że regulatorzy europejscy najprawdopodobniej „w ostatniej chwili” opublikują wiążące akty prawne, pozostawiając rynkowi kilka miesięcy na ich wdrożenie.

Biorąc pod uwagę szeroki zakres zmian (zarówno w procesach zarządzania ryzykiem kredytowym, jak i w dokumentacji) konieczne jest rozpoczęcie przygotowania do implementacji nowych wymogów już na podstawie dostępnych „prawie finalnych” wymogów. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że fazowe wdrażanie wymogów dotyczy wyłącznie niewielkiej ich części: wymogi w zakresie procesów ryzyka kredytowego oraz wymiany Variation Margin wchodzą w życie od razu lub po kilku miesiącach.  Istotne odsunięcie w czasie wymogów jest możliwe wyłącznie dla obustronnej wymiany Initial Margin. Fazowanie IM jest jednak obudowane istotną restrykcją: termin wdrożenia zależy od skali zawieranych transakcji pochodnych w ramach całej grupy kapitałowej. Biorąc pod uwagę fakt, że większość polskich instytucji finansowych jest częścią globalnych grup bankowych, można szacować, że wiele z nich będzie musiało wdrożyć wszystkie wymogi w pierwszej fazie.

Seminarium odbywa się po zakończeniu intensywnych konsultacji między regulatorami Unii Europejskiej (KE, ESMA) i USA (CFTC), w wyniku których uzgodniono ostateczny kształt wymogu, oraz po przedstawieniu przez ESMA „prawie ostatecznego” kształtu przyszłych wymogów.

Na seminarium zostaną omówione nowe wymogi oraz ich implikacje dla procesów zarządzania ryzykiem kredytowym, procesy wymiany zabezpieczeń oraz dokumentację. Będą również porównane wymogi obowiązujące w USA z tymi, które mają obowiązywać w UE.

.

Chcąc uzyskać szczegółowe informacje skontaktuj się z nami  tutaj.

.

 

PARTNER SEMINARIUM

.

   logo-areto